24/9/2013

Π.Π.Τ. Μέγαρα: Superstock

Κυριάρχησε ο Λευτέρης Πίππος, στο βάθρο οι Τσίτος-Μαρκεσίνης

Έναν όμορφο και πλούσιο σε θέαμα αγώνα, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν όλοι όσοι έδωσαν το παρόν στην πίστα των Μεγάρων την Κυριακή που μας πέρασε. Οι αναβάτες της μεγάλης κατηγορίας - Superstock - μονομάχησαν για την πρώτη θέση, με θριαμβευτή τον περσινό πρωταθλητή, Λευτέρη Πίππο! Ο Πίππος πέτυχε τη δεύτερη φετινή του νίκη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας και πλέον απολαμβάνει ένα προβάδισμα 27 βαθμών στη βαθμολογία, με δεύτερο τον Παναγιωτόπουλο (59 βαθμούς), ο οποίος έχασε πολύτιμο έδαφος μιας και δεν βαθμολογήθηκε στον αγώνα της Κυριακής, εξαιτίας μηχανικής βλάβης που δεν τον άφησε να ολοκληρώσει ούτε τον πρώτο γύρο, έχοντας ξεκινήσει από την pole position!

Ο Πίππος πέρασε μπροστά, με τον Γκιζίνο να τον ακολουθεί και τον Τσίτο να πλασάρεται στην 3η θέση. Οι τρεις τους είχαν ξεχωρίσει, με τον Πίππο ωστόσο να είναι εμφανώς καλύτερος από τους άλλους δυο και χωρίς να απειληθεί πέρασε πρώτος τη γραμμή τερματισμού. Ο Γκιζίνος (59 βαθμούς και αυτός στη βαθμολογία) πάλεψε να κρατήσει τη δεύτερη θέση, αλλά δεν είχε την "απάντηση" στην ωραία κίνηση του Τσίτου στην Κ1, με τον τελευταίο να παίρνει το δεύτερό του βάθρο, στην παρθενική του παρουσία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!
Στη συνέχεια του αγώνα ο Μαρκεσίνης παρουσιάστηκε δυνατός και κατάφερε να αρπάξει την τελευταία θέση του βάθρου (το πρώτο του φέτος) από τον Γκιζίνο, ο οποίος δεν ανταπεξήλθε στην πίεση τόσο του πρώτου, όσο και του Τσαλίκη, ο οποίος τον έφτασε και τον πέρασε, κατακτώντας αυτός την 4η θέση!
Πίσω από τον Γκιζίνο, στην 6η θέση, ο Μιχάλης Σπηλιώτης ο οποίος πάλεψε με όλες τους τις δυνάμεις ενάντια σε Τσαλίκη και Ευθυμίου, αφήνοντας τον τελευταίο στην 7η θέση. Στην 8η θέση ο Γιώργος Παπασταύρου, ο οποίος δεν κατάφερε κάτι καλύτερο έχοντας χτυπημένο το δεξί του πόδι (διάστρεμμα) μετά από μια μικρή πτώση που είχε στις Κατατακτήριες 2 του Σαββάτου.
Ο νεαρός αναβάτης έκανε δυναμική εκκίνηση και πέρασε πέντε μοτοσυκλέτες, ωστόσο στη συνέχεια δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στη δεξιόστροφη πίστα των Μεγάρων, κερδίζοντας παρά ταύτα τη μάχη που έδωσε με τις δυο BMW των Αχτύπη (9ος) και Γερακίτη (10ος). Στην εντέκατη θέση ο Καντιμοίρης, που έκανε καλύτερο προσωπικό χρόνο, ενώ πίσω ένα γύρο βρέθηκαν (στις δυο τελευταίες θέσεις) οι Πολύδωρος και Κοντοστάνος.

Π.Π.Τ. Μέγαρα: OPEN

Συναρπαστική μάχη Βέλλιου-Κρεμάλα!

Η κατηγορία της OPEN άνοιξε την αυλαία στον 3ο Γύρο Πανελληνίου Πρωταθλήματος που διεξήχθη αυτό το Σ/Κ στην πίστα των Μεγάρων, με τους Βέλλιο και Κρεμάλα να μάχονται δυνατά για την πρώτη θέση, σ' έναν συναρπαστικό αγώνα που αποζημίωσε τους θεατές στις κερκίδες. Την pole position είχε ο Γιώργος Δαραμούσης, ο οποίος και το εκμεταλλεύτηκε δεόντως παίρνοντας γρήγορα την πρωτοπορία, ακολουθούμενος από τους Κρεμάλα και Βέλλιο. Ο Δαραμούσης ήταν αν μη τι άλλο εντυπωσιακός και κατάφερνε να αποκρούει τις επιθέσεις από τις μεγαλύτερες (1000cc) μοτοσυκλέτες που τον κυνηγούσαν (οδηγούσε 600cc), ώσπου έχασε το μπροστινό του στην Κ9 κι έπεσε, χωρίς ευτυχώς επιπτώσεις για την υγεία του.

Μετά την άτυχη αυτή εξέλιξη, η μάχη για την πρώτη θέση θα δίνονταν ανάμεσα στους Σταύρο Κρεμάλα και Θανάση Βέλλιο. Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα οι δυο τους κέρδισαν δίκαια το χειροκρότημα από τις κερκίδες, κρατώντας υψηλά το ενδιαφέρον, μέχρι την καρό σημαία όπου νικητής αναδείχτηκε ο Βέλλιος! Ο Θανάσης κερδίζει για δεύτερη φορά στα Μέγαρα και σκαρφάλωσε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, 15 πίσω από τον πρωτοπόρο Κρεμάλα.
Οι 16 βαθμοί της τρίτης θέσης πήγαν στον Κώστα Γιαννακόπουλο, ο οποίος έκανε καλό αγώνα και πλησίασε στους 2 βαθμούς τον Βέλλιο! Από εκεί και κάτω, με διαφορές σε διψήφιο αριθμό δευτερολέπτων, ο Βογιατζής πήρε την τέταρτη θέση, μπροστά από τον Ζεμπίλα και τον Σπερελάκη, που ήταν και η πρώτη 600cc στο grid, μετά την ατυχία του Δαραμούση. Τη δεκάδα έκλεισαν οι Παπαγεωργίου, Καριπίδης, Κίτσι και Τσουκάτος. Στις θέσεις 11 και 12 βρέθηκαν οι Σαπούνας και Κοντογιάννης, ενώ με διαφορά γύρου τερμάτισαν οι Τσακαλάκης, Χριστάκης, Λαιμοδέτης και Αράπης. Στην τελευταία θέση, τρεις γύρους πίσω, ο Θανάσης Λέκας.

Μέγαρα ΠΠΤ: Ο Παναγιωτόπουλος 1ος Supersport

Διακόπηκε ο Αγώνας, χωρίς λεβιέ ταχυτήτων ο Συνιώρης!

Όλοι περίμεναν τη μάχη Συνιώρη – Παναγιωτόπουλου στην κατηγορία που μας έχει συνηθίσει στο θέαμα και όχι μόνο για την πρώτη θέση. Με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων ο, “Πεδρόσα” της Ελλάδας, Μιχάλης Κουτσουμπός πήρε την εκκίνηση, ξεκινώντας από τη 2η σειρά και έδειξε δυνατός στο πρώτο μέρος του Αγώνα. Ο Σάκης Συνιώρης με τον αέρα της συμμετοχής του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα μια εβδομάδα νωρίτερα, πέρασε πρώτος λίγο αργότερα και τον ακολούθησε ο μεγάλος του αντίπαλος Γρηγόρης Παναγιωτοπουλος (Triumph Daytona 675), που μάλιστα στον 12ο από τους 24 γύρους του αγώνα σημείωσε τον ταχύτερο γύρο με 58.830. Ο Συνιώρης με την Honda CBR600RR απάντησαν με ανέβασμα του ρυθμού και στον 15ο γύρο σημείωσε 58.894, αλλά στον επόμενο γύρο έσπασε ο λεβιές ταχυτήτων της μοτοσυκλέτας του και έμεινε με 2α στο κιβώτιο, αναγκασμένος να κόψει τρομερά το ρυθμό του. Και ενώ όλα έδειχναν ότι θα χάσει κάποιες θέσεις από τους επερχόμενους Βαγγέλη Καρακατσάνη, Άλεξ Παπαγεωργίου, Μιχάλη Κουτσουμπό και Σταύρο Τριντή, ο τελευταίος είχε μια εντυπωσιακή πτώση στον 18ο γύρο, στην πρώτη στροφή της πίστας που τον άφησε για λίγο στο έδαφος χωρίς τις αισθήσεις του και ανάγκασε τους οργανωτές να διακόψουν τον αγώνα. Ευτυχώς τελικά ο Σταύρος δεν έιχε παρά μόνο την 12η διάσειση της καριέρας του και δεν μπόρεσε να συνεχίσει τον αγώνα.

Μετά από ένα μικρό χαμό που επικράτησε με μοτοσυκλέτες να μπαίνουν και να βγαίνουν στο παρκ φερμέ, οι οργανωτές αποφάσισαν να συνεχιστεί ο αγώνας για το υπόλοιπο των 7 γύρων. Και τη 2η εκκίνηση πήρε ένας δυναμικός Μιχάλης Κουτσουμπός που μετά κράτησε την 4η θέση. Ο Συνιώρης πέρασε και πάλι πρώτος και έμεινε εκεί μέχρι το τέλος, ενώ τη μάχη για τη 2η θέση έδωσαν οι Παναγιωτόπουλος & Καρακατσάνης, με τον πρώτο από τους δύο να κάνει τακτική, αφού η διαφορά του από το πρώτο μέρος του αγώνα ήταν μεγάλη και του έδωσε τελικά τη νίκη, με την 3η θέση του δεύτερου αυτού μέρους. Βέβαια οι θεατές δεν καταλάβαιναν τίποτε, αφού στην Ελλάδα εξακολουθεί να ισχύει ο παλιός τρόπος συμψηφισμού των δύο μερών του αγώνα που διακόπτεται, ενώ ο κανονισμός της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας το έχει αλλάξει αυτό και τα τελικά αποτελέσματα καθορίζονται από το 2ο μέρος κάθε αγώνα που διακόπτεται.
Με τον παλιό τρόπο λοιπόν ο 4ος Κουτσουμπός πήρε και την 4η θέση της γενικής κατάταξης, μπροστά από τον Παπαγεωργίου, ενώ ο Σωτήρης Μπεγνής κέρδισε τη μάχη με τον Νίκο Περιστερά που τα έκανε όλα και συνέφερε στα Μέγαρα, δηλαδή άλλαζε λάστιχα σε πάρα πολλούς αγωνιζόμενος, πρόσεχε το γιό του και έτρεχε! Λίγο πίσω τους έγινε άλλη μια μάχη που κέρδισε ο επίσης επόπτης του γιού του, Γιάννης Τζωρτζόπουλος, απέναντι στον πολύ καλό Γιώργο Μανδρώνη. Ο Μάκης Σιφναίος δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό τους και έμεινε στη 10η θέση. Οι Σακελαρίου, Ζαφείτης, Δούκας και Χάλαρης ακολούθησαν κάνοντας το δικό τους αγώνα. Η άποψή μας είναι ότι πρέπει να αλλάξει και στη χώρα μας το σύστημα τελικής κατάταξης σε τέτοιες περιπτώσεις, ώστε οι αγώνες να γίνονται πιο φιλικοί και προσιτοί στους πολλούς θεατές που έδωσαν το παρόν στην πίστα.
Γιατί αν υπάρχουν περισσότεροι θεατές και χορηγοί, τότε και οι οδηγοί θα έχουν μεγαλύτερη βοήθεια, από τη μικρή που βρίσκουν σήμερα, ώστε να συνεχίσουν να κάνουν το χόμπι τους και να μπορούν να στηρίζουν ευκολότερα τους αγώνες.

Μέγαρα ΠΠΤ: Ψυχογιός 1ος 20 χρόνια μετά!

Κέρδισε την κατηγορία Racing, με πολύ ωραίο στυλ!

Η κατηγορία Racing είχε 9 συμμετοχές μεταξύ των οποίων ο Πρωταθλητής του 1993 Ανδρέας Ψυχογιός, που αποφάσισε να ξαναφορέσει τη φόρμα του και να τρέξει, μετά από μερικά χρόνια που είχε μείνει εκτός αγωνιστικής δράσης. Με ωραίο οδηγικό στυλ πάνω στην παλιά του μοτοσυκλέτα, κέρδισε τον αγώνα, με σταθερή απόδοση στη διάρκεια των 22 γύρων. Μετά το τέλος του αγώνα ήταν ιδιαίτερα χαρούμενος με το αποτέλεσμα και θύμισε στους νεώτερους ότι οι οδηγοί της δεκαετίας του '90 ακόμη μπορούν!

Ο Λάμπρος Τσώκος με την πολύ νεώτερη μοτοσυκλέτα ξεκίνησε καλά, αλλά μια πτώση τον άφησε πολύ πίσω. Συνέχισε σε πολύ καλό ρυθμό και κατάφερε να ανέβει μέχρι τη 2η θέση. Ο Ανδρέας Λεφέβρ δεν κατάφερε να αποκρούσει την επίθεση στο τέλος και αρκέστηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου. Ο άτυχος της ημέρας ήταν ο Πρωταθλητής Γιώργος Κίτσος που αντιμετώπισε μηχανική βλάβη ενώ ήταν πρώτος και τελικά με μόνο τον ένα κύλινδρο της μοτοσυκλέτας του να δουλεύει, πήρε την καρό σημαία στην 7η θέση. Σπυρίδων Καραγιάννης, Κωνσταντίνος Λεφέβρ, Λέανδρος Ντότσικας, πήραν τις θέσεις 4-6.

18/9/2013

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας Μοτοσυκλετών: Ο τρίτος αγώνας θα γίνει στο Αυτοκινητοδρόμιο Μεγάρων, στις 21-22 Σεπτεμβρίου.