Ο Jorge Lorenzo πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του επικρατώντας στο  GP Aperol di San Marino e Riviera di Rimini at Misano. Ο Παγκόσμιος πρωταθλητής που ηγήθηκε από την αρχή του αγώνα ειχε τον έλεγχο καθώς ο πρωτοπόρος στη βαθμολογία  Marc Marquez νίκησε τον Dani Pedrosa στη δεύτερη θέση.

Ο Lorenzo πήρε άλλη μια φορά ένα καλό αποτέλεσμα στο Misano World Circuit Marco Simoncelli, νικώντας για τρίτη φορά  στη σειρά. Η 49η νίκη της καριέρας του και η 28η στη μεγάλη κατηγορία επιβεβαιώνει ότι ο Ισπανός νίκησε και τους δύο αγώνες του ημερολογίου στην Ιταλία τα τρία τελευταία χρόνια.  Από τη δεύτερη θέση στην εκκίνησης ο  Lorenzo μπήκε από την αρχή μπροστά στον αγώνα ενώ ο κάτοχος της pole position   Marquez υποχώρησε στην τρίτη θέση κατά τον πρώτο γύρο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Marquez ανέβασε ρυθμό αλλά είχε πέσει ήδη στην τέταρτη θέση χάρις σε ένα αβίαστο λάθος.

Ο Marquez  πέρασε και πάλι μπροστά από τον Valentino Rossi και τον  Pedrosa. Καθώς οι δύο τους μάχονταν για τη δέυτερη θέση ο  Lorenzo μεγάλωνε τη διαφορά του.  Ο Marquez προηγείται πλέον με 34 βαθμούς με πέντε αγώνες να απομένουν ενώ ο  Lorenzo ισοβαθμεί με τον  Pedrosa στη δεύτερη γενικής.

Οι Rossi και  Cal Crutchlow είναι οι μόνοι οδηγεί που μπορούν μαθηματικά να διεκδικήσουν τον τίτλο. Ο Ιταλός τερμάτισε τέταρτος ενώ ο Άγγλος έπεσε στην έκτη θέση στον τελευταίο γύρο πίσω από τον Stefan Bradl. Ο Alvaro Bautista  τερμάτισε έβδομος ενώ ο Andrea Dovizioso πέρασε τους Nicky Hayden και  Michele Pirro στην όγδοη θέση.
Tο πρωτάθλημα  MotoGP συνεχίζει με τον 14ο αγώνα στο Gran Premio Iveco de Aragón, και στην πίστα MotorLand Aragon στην Ισπανία στις 29 Σεπτεμβρίου.

O Marquez διαλύει τον ανταγωνισμό με ρεκόρ pole position στο Misano

O Marc Marquez πήρε την έκτη του pole position εντυπωσιακά, καταρρίπτοντας το ρεκόρ γύρου του Casey Stoner στο Misano. Ο πρώτος στη βαθμολογία οδηγός θα εκκινήσει δίπλα από τους Jorge Lorenzo και Valentino Rossi, ενώ ο συναθλητής του Dani Pedrosa θα βρίσκεται στην τέταρτη θέση του grid.

Καθώς τα χρονομετρημένα στο Misano World Circuit Marco Simoncelli κόντευαν να τελειώσουν, φαινόταν ότι ο Marquez θα ήταν μόλις κατά 24 χιλιοστά πιο γρήγορος από τον Lorenzo. Αν και είχε πέσει στα τέταρτα ελεύθερα δοκιμαστικά ο οδηγός της Repsol Honda Team έκανε ένα τρομερό γύρο με χρόνο 1’32.915, θέτοντας ένα νέο ρεκόρ και σφραγίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη pole κατά μισό δευτερόλεπτο.

Ο Lorenzo ήταν άνετος στη δεύτερη θέση μπροστά από τον συναθλητή του Rossi, καθώς και οι δύο τρέχουν με κιβώτιο seamless για πρώτη φορά. Στην τέταρτη ο Pedrosa – κάτοχος της pole πέρυσι – ήταν ανήσυχος για την επίδοση του αφού  υστερούσε κατά 8 δέκατα από την pole position, λόγω προβλημάτων πρόσφυσης του πίσω τροχού.

Ο Cal Crutchlow έκανε τον πέμπτο καλύτερο χρόνο μπροστά από τους Aleix Espargaro, που έκανε άλλη μια εντυπωσιακή εμφάνιση με την Power Electronics Aspar ART αλλά και τον Stefan Bradl, Alvaro Bautista (που ήταν στο βάθρο πέρυσι) και το δίδυμο της Ducati Andrea Dovizioso και Nicky Hayden.

Όπως έκανε και στην Indianapolis στα μέσα Αυγούστου, ο Marc Marquez έχει κάνει τον καλύτερο χρόνο σε όλες τις διαδικασίες αυτό το Σαββατοκύριακο. Ο αγώνας αρχίζει σήμερα στις 3.

GP APEROL DI SAN MARINO E RIVIERA DI RIMINI MotoGP
Qualifying Nr. 2 Classification 2013
Misano Adriatico, Saturday, September 14, 2013
Pos. Num. Rider Nation Team Bike Km/h Time Gap 1st/Prev.
1 93 Marc MARQUEZ SPA Repsol Honda Team Honda 285.9 1'32.915
2 99 Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 284.3 1'33.428 0.513 / 0.513
3 46 Valentino ROSSI ITA Yamaha Factory Racing Yamaha 282.1 1'33.573 0.658 / 0.145
4 26 Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 289.5 1'33.726 0.811 / 0.153
5 35 Cal CRUTCHLOW GBR Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 280.1 1'34.014 1.099 / 0.288
6 41 Aleix ESPARGARO SPA Power Electronics Aspar ART 274.1 1'34.028 1.113 / 0.014
7 6 Stefan BRADL GER LCR Honda MotoGP Honda 286.9 1'34.098 1.183 / 0.070
8 19 Alvaro BAUTISTA SPA GO&FUN Honda Gresini Honda 286.7 1'34.230 1.315 / 0.132
9 4 Andrea DOVIZIOSO ITA Ducati Team Ducati 279.8 1'34.338 1.423 / 0.108
10 69 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 281.6 1'34.362 1.447 / 0.024

14/9/2013

Ο Marquez κάνει μικρή διαφορά στον Pedrosa καθώς η δράση στο Misano εξελίσσεται.

Παρασκευή, 13/9/2013

Ο Marc Marquez όρισε τον ρυθμό και στα δύο δοκιμαστικά την Παρασκευή στο GP Aperol di San Marino e Riviera di Rimini, Misano. Ο οδηγός της Repsol Honda Team δημιούργησε μια διαφορά από τον συμπατριώτη του Dani Pedrosa, ενώ ο Valentino Rossi ήταν τελικά γρηγορότερος από τον Jorge Lorenzo καθώς και οι δύο έτρεξαν με κιβώτιο seamless για πρώτη φορά.

Στην πίστα του Misano World Circuit Marco Simoncelli,ο Marquez κλείδωσε την πρώτη θέση και στα δύο δοκιμαστικά. Αν και η διαφορά από τον Pedrosa ήταν μικρή, μόλις 33 χιλιοστά τελικά κι αντιμετωπίζοντας τις δονήσεις που δημιουργούσε η μοτοσυκλέτα του.

Στην τρίτη θέση ο Rossi που ήταν μπροστά από τον Lorenzo, αν κι ο αγώνας στο Misano είναι μια κρίσιμη καμπή για την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha καθώς για πρώτη φορά δοκιμάζεται η μετάδοση seamless.

Ο Aleix Espargaro έκανε εκπληκτική εμφάνιση καθώς έκανε τον πέμπτο καλύτερο χρόνο πάνω στην CRT του. Έτσι μόλις μισό δευτερόλεπτο από την κορυφή άφησε τον Alvaro Bautista στην έκτη θέση μπροστά από τους Michele Pirro κι Andrea Dovizioso. Ο Stefan Bradl ήταν ένατος αν κι έπεσε το απόγευμα στην Κ6.

Οι Cal Crutchlow και Bradley Smith προσπαθούσαν να βρουν τον ρυθμό τους όλη την ημέρα. Ο Crutchlow τερμάτισε δέκατος, ένα δευτερόλεπτο πίσω από τον Marquez, ενώ ο συναθλητής του έκανε τον 14ο καλύτερο χρόνο. Έπεσε κι αυτός στην είσοδο της Κ1.