23/102013, 21:00

Racing: Ο Τσώκος τη νίκη!

Όλα ανοιχτά στο Πρωτάθλημα!

Ο Λάμπρος Τσώκος πήρε μια εύκολη νίκη στην Τρίπολη, στην κατηγορία Racing που συμπεριλαμβάνει τα δίχρονα 125-250cc, κυριαρχώντας από το ξεκίνημα μέχρι και το πέσιμο της καρώ σημαίας στο τέλος. Με τη νίκη του αυτή, ο Τσώκος πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, μόλις εφτά βαθμούς πίσω από τον Λεφέβρ και πέντε μπροστά από τον Κίτσο!

Ο Τσώκος ξεκίνησε δυνατά από την pole position και έστριψε πρώτος στην Κ1, πιεζόμενος από τους Γιώργο Κίτσο και Ανδρέα Λεφέβρ. Ο τελευταίος είχε καλό ρυθμό και προσπάθησε σε αρκετά σημεία να ξεπεράσει το εμπόδιο της Yamaha του Τσώκου, ο οποίος όμως ήταν εξαιρετικός και κράτησε μέχρι τέλους τα ηνία. Ο Λεφέβρ στα μισά του αγώνα περίπου είχε φτιάξει μια διαφορά από τον Κίτσο, ο οποίος όμως στη συνέχεια θα ανέβαζε στροφές.

Πιέζοντας δυνατά τη Honda του, ο Γιώργος Κίτσος θα κατάφερνε να σημειώσει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα - 59.516 - και σταδιακά κάλυψε τη διαφορά του από τον Λεφέβρ! Για αρκετά λεπτά οι δυο τους έδωσαν ωραία μάχη για τη δεύτερη θέση, με τον Κίτσο να κάνει την αποφασιστική κίνηση στον 18ο γύρο και να αφήνει το τρίτο σκαλί του βάθρου στον συναθλητή του. Πιο πίσω, η μάχη των 125cc ήταν συναρπαστική με τους Χρονόπουλο (Στράτο), Αβραμόπουλο να εναλλάσσονται συνεχώς και τον Ντότσικα να τους ακολουθεί από κοντά. Οι τρεις αυτοί είχαν ξεχωρίσει, με τους Σεφέρογλου, Αναστασιάδη και Ρούση (έτρεχε με τη μοτοσυκλέτα του τραυματία Κανελλόπουλου) να ακολουθούν.

Ο Κων/νος Λεφέβρ αγωνιζόταν με άλλη μοτοσυκλέτα, έχοντας ρίξει τη δική του στο πρωινό ζέσταμα, ενώ ο Ιάσωνας Αυλωνίτης - στην παρθενική του παρουσία - πήρε την 11η θέση. Μετά από 2 γύρους, ο Γρηγόρης Χρονόπουλος αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα με τη μοτοσυκλέτα του και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

22/10/2013, 22:15

Kυρίαρχος ο Συνιώρης στα supersport στην Τρίπολη

Έργο με ένα πρωταγωνιστή, ήταν ο Αγώνας της κατηγορίας SS στην Τρίπολη, αφού ο Σάκης Συνιώρης, σε φοβερή φόρμα από τις ελεύθερες δοκιμές της Παρασκευής, κυριάρχησε και στον Αγώνα. Ο συνήθης ύποπτος Μιχάλης Κουτσουμπός (Honda CBR600RR) πήρε και πάλι την εκκίνηση, με τον Συνιώρη (Honda CBR600RR) να ακολουθεί και μαζί με τον Σωτήρη Μπεγνή (Yamaha R6) να περνούν μπροστά στον 2ο γύρο.

Ο Συνιώρης από εκεί και πέρα δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας, χωρίς ποτέ να ξανακοιτάξει πίσω του και απόλυτα συγκεντρωμένος στην οδήγηση, στον 20ο από τους 24 γύρους του Αγώνα πέτυχε τον ταχύτερο γύρο με 57.848! Με τη νίκη αυτή σε συνδυασμό με τη μη συμμετοχή του Βαγγέλη Καρακατσάνη στον αγώνα και την εγκατάλειψη από πρόβλημα στα ηλεκτρικά και το Traction Control του Γρηγόρη Παναγιωτόπουλου (Triumph Daytona 675), ο Σάκης Συνιώρης εξασφάλισε και τον Τίτλο του Πρωταθλητή της Supersport!

Εντωμεταξύ πίσω από το νέο Πρωταθλητή, έγινε μια φοβερή μάχη, με τον Μπεγνή να κρατάει και να αντιστέκεται μέχρι τέλους στις επιθέσεις του Κουτσουμπού, του Αλέξη Παπαγεωργίου (Yamaha R6), του Σταύρου Τριντή (Honda CBR600RR) και του Παναγιώτη Κουζή (Honda CBR600RR) που εντυπωσίασε προερχόμενος από το Μοτοκρός.

Ο Τριντής είχε μια ανώδυνη πτώση στην Κ11, την τελευταία στροφή και έχασε την ευκαιρία να παλέψει για το βάθρο, ενώ ο Κουτσουμπός αφού άλλαξε την τρίτη θέση με τον Παπαγεωργίου, έκανε πολλές επιθέσεις στον Μπεγνή και τελικά πήρε την 3η θέση, πίσω από τον οδηγό της ομάδας του Γιάννη Μπούστα που επιτέλους οδήγησε πολύ δυναμικά και αποτελεσματικά.

Αρκετά πιο πίσω από αυτό το γκρουπ εξελίχθηκε άλλη μια μάχη, λίγο πιο παλιών οδηγών,του Γιώργου Καρακώστα και του Γιάννη Τζωρτζόπουλου που έτρεχαν και οι δύο με μαύρες Honda CBR600RR και μαύρες στολές. Η διαφορά τους στο τέλος ήταν 3 δέκατα του δευτερολέπτου υπέρ του Γιώργου.

Ο Γιώργος Δαραμούσης που είχε αγωνιστεί και στην κατηγορία ΟΡΕΝ νωρίτερα, με την Honda CBR600RR που προετοιμάζει ο Γιώργος Κουτσουμπός, σημείωσε πάλι έναν αξιόλογο χρόνο και κέρδισε εμπειρίες με την 8η θέση. Οι Κωνσταντίνος Σακελλαρίου, Γιώργος Μανδρώνης, Νίκος Ζαφείρης και Γιώργος Χάλαρης συμπλήρωσαν τους οδηγούς που πήραν την καρό σημαία του τερματισμού.

21/10/2013

ΠΠΤ, Superstock-SBK: Ο Γκιζίνος σε άλλο πλανήτη, 1ος

Ο καλός καιρός έδωσε μια ωραία και ζεστή ατμόσφαιρα στον 4ο Αγώνα του Πρωταθλήματος, που έγινε στο στρατιωτικό αεροδρόμιο της Τρίπολης, που αυτή τη στιγμή είναι η καλύτερη οδηγικά πίστα της Ελλάδας, 24 χρόνια μετά το ξεκίνημα των Αγώνων εκεί!

Η κορυφαία κατηγορία των Ελληνικών Αγώνων η Superstock είχε και πάλι μοτοσυκλέτες 7 διαφορετικών κατασκευαστών, ανάμεσα στις σχετικά λίγες συμμετοχές, που όμως όλες ήταν υψηλού επιπέδου.
Ο Άρης Γκιζίνος (Yamaha R1) που είχε την pole position έστριψε 3ος στην πρώτη στροφή, πίσω από τον Γιώργο Παπασταύρου (Ducati Panigale 1199SSTK) που ξεκίνησε από τη 2η θέση και τον Βασίλη Ευθυμίου που με την όμορφη MV Agusta F4 έστριψε πρώτος.

Ο Παπασταύρου στους 3 πρώτους γύρους, φάνηκε άτολμος στο να περάσει μπροστά και έτσι στον 4ο γύρο ο Γκιζίνος πέρασε 2ος και στον επόμενο γύρο 1ος, με τον μικρότερο σε ηλικία οδηγό της μεγάλης κατηγορίας να τον ακολουθεί περνώντας και αυτός τον Ευθυμίου, που στον 7ο γύρο αναγκάστηκε να εγκαταλείψει με μηχανικό πρόβλημα. Μπροστά ο Γκιζίνος ήταν άπιαστος και με δύο γύρους στο 56.9 έκανε αμέσως μια διαφορά ασφαλείας που του έδωσε μια εύκολη νίκη, μετά από εξαιρετική οδήγηση.

Ο 18χρονος οδηγός της Ducati κρατούσε καλά τη 2η θέση μέχρι το 21ο γύρο, όταν άρχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με το μπροστινό του φρένο. Έτσι ο Λευτέρης Πίππος (ΚΤΜ RC8R 1190) πλησίασε σε απόσταση αναπνοής. Ο Πίππος οδηγούσε τραυματισμένος από ατύχημα στο δρόμο και ξεκίνησε μόλις 6ος, αλλά από τον 10ο γύρο είχε ανέβει στην 3η θέση. Ο Παπασταύρου άντεξε στην πίεση μέχρι τον 25ο γύρο, όταν ο Πίππος πέρασε 2ος και πήρε έτσι ένα ηρωικό βάθρο και έχει έτσι ένα μεγάλο πλεονέκτημα στη διεκδίκηση του Πρωταθλήματος.

Στον 26ο γύρο ήρθε η σειρά του Μιχάλη Σπηλιώτη (Yamaha R1) να περάσει τον “μικρό” και να πάρει την 3η θέση του Αγώνα και να ανεβεί στο βάθρο, όπου σε μια συγκινητική στιγμή πήρε το Κύπελλο από τον μεγάλο του αντίπαλο στις αρχές της δεκαετίας του '90, τον Έλληνα Θρύλο Σάκη Σκούρτα!

Στον προτελευταίο γύρο ο Φώτης Τσαλίκης (Honda CBR1000RR) πέρασε στην 4η θέση, αφού είχε κάνει έναν πολύ καλό αγώνα και τελικά ο Παπασταύρου τερμάτισε 5ος, με τον Γιώργο Τσίτο (Kawasaki ZX-10R) να κλείνει την πρώτη εξάδα. Ο Τσίτος έκανε επίσης θαυμάσιο αγώνα, αλλά είχε μια μικρή έξοδο προς το τέλος που τον άφησε εκτός διεκδίκησης του βάθρου. Ο Στέφανος Καντιμοίρης με την πολύ όμορφη Yamaha R1, που έρχεται από την Ρόδο, έκανε τον ταχύτερο αγώνα της ζωής του, παρά το ότι αντιμετώπισε από το Σάββατο προβλήματα με τα φρένα του. Τελικά πήρε την 7η θέση με πολύ καλό χρόνο ταχύτερου γύρου.

Ο Βασίλης Γερακίτης (BMW S1000RR) είχε καλή απόδοση και καλούς χρόνους, αλλά αυτή τη φορά δεν απόλαυσε τη μάχη με το συνήθη “αντίπαλό” του τον Γιατρό Διονύση Αχτύπη (BMW S1000RR) που ήταν άκεφος όλο το διήμερο. Ο Ανδρέας Ψυχογιός (Honda CBR1000RR), μετά τη νίκη του στα Μέγαρα στα 250, δοκίμασε και στη μεγάλη κατηγορία, αλλά η πολύ δουλειά με τις αλλαγές ελαστικών των οδηγών που υποστηρίζει δεν τον άφησε να αποδώσει ανάλογα.
Ο Γιώργος Μαρκεσίνης, με τη φρεσκοβαμμένη Honda CBR1000RR, είχε μια πτώση στον πρώτο γύρο του αγώνα, στερώντας από τους θεατές που βρέθηκαν στην Τρίπολη την ευκαιρία να απολαύσουν μια ακόμα πιο συναρπαστική μάχη για την τρίτη θέση!

20/10/2013

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΩΝ ΑΜΟΤΟΕ 2013 4oς ΑΓΩΝΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗ - ΚΥΡΙΑΚΗ 20 Οκτωβρίου 2013 ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΠΟΓΕΙΩΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ!

Κατηγορία SUPERSTOCK-SBK: 13:50 - Γύρος αναγνώρισης: 13:55

Απονομή Κυπέλλων- Επάθλων μετά το τέλος κάθε αγώνα. Τιμή Εισιτηρίου: 10€. Η Είσοδος για παιδιά έως 15 ετών είναι δωρεάν.